Co to właściwie jest to UNESCO?
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury. Lista Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO obejmuje miejsca o wyjątkowym znaczeniu, a ich zachowanie i ochrona jest priorytetem. Ta lista obejmuje dziesięć obiektów bułgarskich – siedem kulturowych i trzy przyrodnicze.
Co do dokładnie zawiera ta lista? Śpieszymy z odpowiedzią :)
Dziedzictwo kulturowe:
Starożytne miasto Nesebyr
Cerkiew Bojańska
Jeździec z Madary
Klasztor Rilski
Wykute w skale Iwanowskie kościoły
Tracki grobowiec w Kazanłyku
Tracki grobowiec Sveshtari
Dziedzictwo przyrodnicze:
Pradawne i pierwotne lasy bukowe Karpat
Park Narodowy Pirin
Przy okazji tego wpisu odkryłem, że istnieje coś takiego jak "Turystyka UNESCO" i osoby zwiedzają kraje pod kątem atrakcji UNESCO. Prawdopodobnie dosyć sporym wyzwaniem logistycznym może się okazać zwiedzenie wszystkich punktów z powyższej listy, ze względu na duże odległości po miedzy nimi. Wydaje się, że lepiej zaznaczyć sobie te punkty do zobaczenia tzw. "po trasie", aby samemu sobie wyrobić opinię na temat ich atrakcyjności.
My osobiście z tej listy zwiedziliśmy starożytne miasto Nesebyr i pradawne i pierwotne lasy bukowe Karpat.
Patrząc na tę listę co my byśmy dla siebie wybrali jeszcze? Przede wszystkim jako miłośnicy podróży górskich bałkański krajobraz Parku Narodowego Pirin i Rezerwat Przyrody Srebarna
.
Jak wypadają atrakcje z bułgarskiej listy? Ciężko nam jest porównać je w odniesieniu do innych krajów. Wiadomo, że wszystko się rozbija o nasz profil zainteresowań i upodobań. Co do oceny atrakcyjności posłużymy się opinią Sebastiana Mierzwy, autora bloga chasingunesco.com, który zwiedził ponad 260 obiektów UNESCO. Sebastian ocenił je jako 5/10.
Jak Ty ocenisz? Mamy nadzieję, że jak najwyżej :)
Przydały się informacje? : )
Będzie nam miło, jeśli oznaczysz Szarena Sol na swoim kanale, profilu.
Dzięki temu skorzystają również inne osoby :)
Jeżeli znalazłeś wartościową informację, możesz docenić naszą pracę stawiając nam kawę :)
Serdecznie dziękujemy!
Comments